Combined Probation Areas Order 1992

JurisdictionUK Non-devolved
CitationSI 1992/2121

1992 No. 2121

PROBATION

The Combined Probation Areas Order 1992

Made 3rd September 1992

Coming into force 1st October 1992

In exercise of the powers conferred upon me by section 54(4) of, and paragraph 1 of Schedule 3 to, the Powers of Criminal Courts Act 19731and after the consultation required by that paragraph, I hereby make the following Order:

S-1 This Order may be cited as the Combined Probation Areas Order...

1.—(1) This Order may be cited as the Combined Probation Areas Order 1992 and shall come into force on 1st October 1992.

(2) In this Order—

“elected member” has the meaning given in rule 2 of the Probation Rules 19842;

“the 1985 Order” means the Outer London Probation Areas (No. 2) Order 19853;

“the 1986 Order” means the Combined Probation Areas Order 19864.

S-2 In article 5(1) of the 1985 Order , the words, “and to the...

2.—(1) In article 5(1) of the 1985 Order, the words, “and to the provisions of paragraphs (2) and (3) of this Article” shall be omitted and for the words, “1st January” there shall be substituted the words, “1st April”.

(2) Article 5(2) and (3) of the 1985 Order shall be omitted.

(3) Notwithstanding the provisions of article 5 of the 1985 Order as in force on 30th September 1992, the term of appointment of any person appointed under article 4 of that Order to hold office from 1st January 1990 as a member of the Middlesex, North East London, South East London or South West London Probation Committee, or appointed to fill a vacancy among the elected members of such a committee where the member in whose place he was appointed was appointed to hold office from 1st January 1990, and who, on 31st December 1992, is a member of the committee, shall be deemed to have been made so as to expire on 31st March 1993.

(4) Notwithstanding the provisions of article 5 of the 1985 Order as in force on 30th September 1992, the term of appointment of any person appointed under article 4 of that Order to hold office from 1st January 1991 or 1st January 1992 as a member of a committee mentioned in paragraph (3) above, or appointed to fill a vacancy among the elected members of such a committee where the member in whose place he was appointed was appointed to hold office from 1st January 1991 or 1st January 1992, and who, on 31st March 1993, would, but for the provisions of this article, be a member of the committee, shall expire on 31st March 1993.

S-3 In article 5 of the...

To continue reading

Request your trial

VLEX uses login cookies to provide you with a better browsing experience. If you click on 'Accept' or continue browsing this site we consider that you accept our cookie policy. ACCEPT